چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧ - 
1 2
 
خدا را بخوانيد و به اجابت دعاي خود يقين داشته باشيد و بدانيد كه خداوند دعارا از قلب غافل بي خبر نمي پذيرد.(حضرت محمد (ص))
منو اصلی
 
 

پیش­گفتار

Download Fulltext in PDF 

 

حفظ وارتقای سلامت افراد و آحاد جامعه، هدف اصلي همۀ نهادها و واحدهاي بهداشتي و درماني است.يكي از موارد مهم در حوزۀ تشخيص و درمان بيماري­هاي دهان و دندان، محافظت از مراجعه­كنندگان، دندانپزشك و تيم دندانپزشكي شامل بهداشت­كاران شاغل، تكنسين­های پروتزهاي دنداني و راديولوژي و ساير كاركنان مطب در مقابل بيماري­هاي عفوني و مسري است. وجود و شيوع بيماري­هاي عفوني واگيردار كه قابل درمان نیستند يا درمان بسيار مشكل و پرهزينه دارند، بر اهميت اين موضوع افزوده است.

موضوع مهم ديگري كه مورد توجه جدي سياست­گذاران و كادر آموزش پزشكي و مفصديران مربوطه قرار گرفته است، محيط­ زيست و حفاظت از آن به عنوان یک اولويت است. آلودگي محيط­ زيست و مسموم شدن محيط با بي­توجهي تيم دندانپزشكي و پزشكي به­سادگي حادث مي­شود. بي­توجهي به توليد و نحوۀ دفع و امحای زباله­هاي عفوني در مطب­ها ،كلينيك­ها و دانشكده­هاي دندانپزشكي آسیب­های جبران­ناپذيری به محيط زیست وارد می­کند و سلامت فرد و اجتماع را به مخاطره می­اندازد. توجه و پرداختن به اين موضوع حیاتی، یکی از وظايف اساسي دانشگاه­ها و مراكز تحقيقاتي است.

استاد ارجمند و دانشمند، نويسنده و محقق ريزبين، جناب آقاي دكتر مسعود يغمايي در سال 1391 اقدام به تأليف كتابي تحت عنوان«كنترل عفونت در دندانپزشکی» نمودند. اين كتاب ارزشمند در عین اختصار شامل موارد و مسائلي بود كه دانشجويان رشتۀ دندانپزشکی به دانستن آن­ها نيازمند بودند. مطالب كتاب به نحوي تنظيم شده بود كه آموزش و عمل به آن­ها سلامت دندانپزشك، تيم دندانپزشكي و از همه مهم­تر بيماران و جامعه را تأمين می­کرد. ايشان كه استادی دلسوز و توانمند هستند، در چند ماه گذشته بخشي از وقت خود را صرف ويرایش دوم كتاب نمودند و اهم مطالب جديد سه سال گذشته در نشریات معتبر و منابع مرجع را استخراج و به كتاب افزود­ند. بي­شك تلاش­هاي ارزشمند ايشان در خور بهترين ارج و تشكر است.سرانجام ویرایش سوم در تابستان سال ۱۳۹5 انجام و با توجه به نیاز دانشجویان تصمیم گرفته شد بصورت آنلاین در سایت کتابخانه دندانپزشکی جهت سهولت دسترسی قرار گیرد.

پژوهشكدۀ علوم دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي كه متقبل چاپ ویرایش اول و دوم كتاب بود، با انتشار آانلاین ویرایش سوم، مسئوليت و تعهد خود را در زمینۀ نشر علم، آموزش دندانپزشكي و سلامت آحاد جامعه به­خوبی انجام داد. جا دارد به عنوان معلم دانشگاه از استاد مؤلف جناب آقاي دکتر مسعود یغمایی تشكر نموده و زحمات مسئولان و همکاران محترم پژوهشكده را تحسين نمايم.

 اميدوارم ویرایش سوم اين كتاب نيز مورد توجه و استقبال دانشجويان و دندانپزشكان محترم قرار گيرد. توفيق بيشتر نويسندۀ محترم و امكان بهره­برداري بيشتر دانشجويان از وجود اين استاد نمونه آرزوي اينجانب است.  

دکتر محمدجعفر اقبال

رئیس دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

تابستان ۱۳۹۵

 

 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.