سه شنبه ١٨ مرداد ١٤٠١ - 
1 2 3
 
اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ / فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را تسلیت عرض می نماییم.
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 10204
 بازدید امروز : 864
 کل بازدید : 14183976
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 3.96
صفحه اصلي > سوالات متداول 
 
 

سؤالات متداول بیماران در مورد بهداشت دهان و دندان

سؤالات مربوط به پریو دانتیکس

1-یا برای رعایت بهداشت استفاده از مسواک کافیست یا حتما باید از نخ دندان نیز استفاده کرد؟

برای حذف کامل پلاک دندانی _که عامل بیماری هایی از جمله پوسیدگی و التهاب لثه است_ باید پلاک از تمام سطوح دندانی از جمله نواحی بین دندانی حذف شود. از آنجایی که مسواک به تنهایی نمی تواند پلاک بین دندانی را حذف کند، استفاده از وسایل بهداشت بین دندانی الزامی است. وسایل متنوعی برای تمیز کردن ناحیه بین دندانی وجود دارد که یکی از آنها نخ دندان است. در صورتیکه ناحیه بین دندانی کاملا با بافت لثه پرشده باشد برای تمیز کردن این ناحیه بهترین وسیله نخ دندان است اما اگر در اثر بیماری پریودنتال، جراحی لثه یا وجود فاصله بین دندانها لثه بین دندانی وجود نداشته باشد یا از بین رفته باشد می توان برای تمیز کردن نواحی بین دندانی از مسواک های بین دندانی یا مسواک های single tuftاستفاده کرد.

مرجع: اطلس عملی آموزش بهداشت دهان، دندان و ایمپلنت

 

2- برای رعایت بهداشت بهتر است ابتدا مسواک زد یا از نخ دندان استفاده کرد؟

در این زمینه مطالعات زیادی وجود ندارد اما بیان شده است که به دلایل زیر شاید استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن مفید باشد:

·        استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن اجازه می دهد تا فلوراید موجود در خمیردندان یا دیگر محتویات آن به سطوح بین دندانی تمیز شده دسترسی پیدا کرده و بتواند اثرات ضد پوسیدگی و ضد ژنژیویت یا ضد حساسیت خود را اعمال کند.

·        زمانی که فرد ابتدا مسواک می زند ممکن است دیگر تمیز کردن بین دندانی راانجام ندهد زیرا:

§        احساس میکند دهان او تمیز است و نیاز به تمیز کردن بین دندانی کمتر حس میشود.

§        ممکن است فرد زمان کمی داشته باشد و نخ دندان زدن را به زمانی دیگر موکول کرده و فراموش کند.

مرجع: اطلس عملی آموزش بهداشت دهان، دندان و ایمپلنت

 

3- لثه هایم عقب رفته ( تحلیل رفته) دلیل آن چیست و آیا قابل درمان است؟

دلایل بسیار زیادی برای تحلیل لثه وجود دارد که شایع ترین دلایل عبارتند از روش نادرست مسواک زدن (حرکات خشن افقی و عمودی)، مسواک نامناسب ( مسواک با الیاف سخت یا Hard)، لثه نازک، موقعیت نامناسب دندان ها در فک. تحلیل لثه به خودی خود برطرف نمی شود و نیاز به جراحی پیوند لثه دارد و میزان موفقیت آن به عواملی چون علت، وسعت، شکل، و ناحیه تحلیل بستگی دارد.

مرجع: پرسش و پاسخ بیماران: نیازمند پیوند استخوان و بافت نرم

 

4- آیا استخوان تحلیل رفته اطراف دندان را می توان بازسازی کرد؟

میزان تحلیل استخوان، شکل و وسعت استخوان از دست رفته در این زمینه تعیین کننده هستند و بعضی از این تحلیل های استخوان قابل بازسازی و درمان بوده و بعضی دیگر خیر. البته مراقبتهای بیمار بعد از درمان و رعایت بهداشت مناسب برای پیشگیری از برگشت بیماری نیز در این زمینه بسیار مهم است

مرجع: پرسش و پاسخ بیماران: نیازمند پیوند استخوان و بافت نرم

 

5- آیا بعد از گذاشتن ایمپلنت دیگر نیازی به مراجعه به دندانپزشک نخواهم داشت؟

ایمپلنت های دندانی که امروزه به عنوان جایگزینی برای دندانهای از دست رفته به حساب می آیند نیاز به مراقبت های بهداشتی همانند دندان طبیعی دارند یعنی باید به طور مرتب اطراف آنها با مسواک و وسایل بهداشت بین دندانی (نخ دندان، مسواک بین دندانی، مسواک single tuft، و ...) تمیز شود که دندانپزشک شما در انتخاب نوع وسیله برای تمیز کردن نواحی بین دندانی به شما کمک می کند. در ضمن براساس شرایط دهان شما برنامه ریزی منظم برای معاینات دوره ای دندانپزشکی برای شما تعیین می گردد که شرکت در این معاینات منظم در حفظ سلامتی بافت نرم و سخت اطراف ایمپلنت ها و در نتیجه طول عمر بالاتر آنها بسیار کمک کننده است.

مرجع: اطلس عملی آموزش بهداشت دهان، دندان و ایمپلنت

 

6- چرا درمان ایمپلنت من با تاخیر انجام میشود و قبل از جراحی قرار دادن ایمپلنت نیاز به جراحی های دیگری دارم؟

در مواردی که ابعاد استخوان برای قرار دادن ایمپلنت مناسب نباشد قبل از قرار دادن ایمپلنتهای دندانی جراحی هایی مانند بازسازی استخوان (پیوند استخوان) یا بالا بردن کف سینوس ممکن است نیاز باشد که در بعضی موارد 6 تا 9 ماه بعد از این جراحی های ابتدایی امکان قرار دادن ایمپلنتهای دندانی فراهم میشود.

مرجع: پرسش و پاسخ بیماران: نیازمند پیوند استخوان و بافت نرم

 

 

 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.