• تاریخ انتشار : 1403/02/16 - 13:41
  • بازدید : 120
  • تعداد بازدیدکننده : 67
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
روابط عمومی دانشکده دندانپزشکی

اجرای پویش ملی سلامت دهان و دندان برای اولین بار در کشور

رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت از اجرای پویش ملی سلامت دهان و دندان از 17 تا 19 اردیبهشت‌ماه همزمان با سراسر کشور در دانشگاه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، به نقل از معاونت بهداشت، دکتر پروین باستانی هدف این پویش ملی را افزایش آگاهی عمومی در زمینه سلامت دهان و دندان برشمرد و افزود: در این بسیج اطلاع رسانی افراد تشویق می‌شوند با انجام اقدامات بهداشتی و مراقبت از دهان و دندان به سلامت بدن خود کمک ‌کنند.

 

به گفته دکتر باستانی هرساله از سوی جامعه جهانی دندانپزشکی شعاری در روز جهانی سلامت دهان (20 مارس) با تمرکز بر یک موضوع خاص انتخاب می‌شود تا اهمیت سلامت دهان را در حفظ سلامت و رفاه عمومی نشان ‌دهد.


وی همچنین یادآور شد که یک کمپین سه ساله جهانی با شعار«دهان شاد و سالم، بدن شاد و سالم »، "A happy mouth is …. A happy body  از سال 2024 تا 2026 تشکیل شده است.

 

رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت خاطرنشان کرد که امسال نیز در ایران برای اولین بار پویش سلامت دهان و دندان به مدت سه روز از 17 تا 19 اردیبهشت ماه توسط معاونت‌های بهداشت برگزار می‌شود.

 

وی از بیماری‌های دهان و دندان به عنوان شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر نام برد که نقش آنها در بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری های تنفسی، زایمان زودرس و تولد نوزادان کم وزن در هنگام تولد کاملا مشخص شده است.

 

دکتر باستانی رژیم غذایی ناسالم، استعمال دخانیات، مشروبات الکلی، استرس و کم تحرکی را با طیف وسیعی از  بیماری‌ها از جمله بیماری‌های دهان و دندان مرتبط دانست.

 

به گفته وی بسیاری از مشکلات سلامت دارای عوامل خطر مشترکی هستند. مثلا داشتن یک رژیم غذایی غیرسالم سرشار از چربی و قند منجر به چاقی، بیماری‌های عروق کرونر قلب، دیابت و همچنین پوسیدگی دندان می‌شود .

 

دکتر باستانی تاکید کرد: تغییر عوامل خطر مشترک بیماری‌ها علاوه بر کمک به سلامت عمومی بدن در کاهش ابتلا به  بیماری‌های حفره دهان نظیر بیماری‌های پریودنتال، سرطان دهان و پوسیدگی‌های دندانی نیز ‌موثر خواهد بود.

 

به گفته این کارشناس دهان و دندان چنین رویکردی که مبتنی بر کنترل عوامل خطر مشترک است بسیار موثرتر و کار آمدتر از فعالیت‌های مجزا و عوامل خطر هر بیماری است.

 

رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت خاطرنشان کرد: در این پویش با همکاری سایر سازمان‌ها و نهادها برنامه‌های مختلفی برای گروه‌های مختلف کودکان، دانش‌آموزان و سایر شهروندان اجرا می‌شود که مهم‌ترین هدف آن معرفی عوامل خطر و چگونگی مراقبت از سلامت دهان و دندان‌ها است.

به گفته وی  شعار مربوط به روزهای این پویش عبارتند از:

 17 اردیبهشت  " دهان دریچه سلامت "

18 اردیبهشت " سلامت دهان ودندان ، سلامت کودک " 

19 اردیبهشت " نقش سازمان های دولتی و نهادهای مردمی در سلامت دهان و دندان "

 

  • گروه خبری : رویداد
  • گروه خبری : 141954
کلمات کلیدی
×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

تنظیمات قالب